Den två veckor långa villkorliga vapenvilan som president Donald Trump tillkännagav den 7 april stoppade de direkta fientligheterna mellan USA och Iran, men prognosmarknaderna är ännu inte övertygade om att lugnet kommer att hålla i sig.
Det så kallade avtalet om vapenvila, som förmedlades med hjälp av Pakistans medling, kräver att Iran tillåter en ”fullständig, omedelbar och säker öppning” av Hormuzsundet. Varje avbrott i detta villkor sätter hela överenskommelsen på spel.
En separat Polymarket-händelse satsning frågar om Trump eller den amerikanska regeringen officiellt kommer att förklara ett slut på vapenvilan innan tvåveckorsperioden löper ut. Den marknaden har dragit in 53 965 dollar i volym och ger en mer skeptisk bild.
Fredssamtal är planerade till omkring den 10–11 april i Islamabad, där vicepresident JD Vance förväntas leda den amerikanska delegationen. Iran har signalerat att man vill ha ett permanent slut på fientligheterna, inte en tillfällig paus. Landets 10-punktsförslag innehåller krav på lättnader i sanktionerna, ersättning för skador, amerikanskt tillbakadragande från regionen och iransk kontroll över sundet. Trump har beskrivit förslaget som en ”fungerande grund” för förhandlingar.
Komplikationer efter tillkännagivandet har redan uppstått. Rapporter om fortsatt missilaktivitet i Persiska viken och israeliska attacker mot Libanon dök upp kort efter att avtalet tillkännagavs. Iran indikerade att pågående attacker i Libanon skulle kunna göra ytterligare samtal ”orimliga”.
Israel slog nya rekord i attacker mot norra grannlandet Libanon igår och i natt och ingenting tyder på att Israelerna kommer sluta skövla och mörda i Libanon. Den så kallade vapenvilan blir nog mest sannolikt ingen vapenvila alls.
LÄS OCKSÅ: Recensioner av världens bästa bitcoin casino
Följ Oss På Sociala Media
Senaste uppdateringarna