Donald Trumps deadline för ett avtal med Iran var satt till klockan 02.00. Presidenten hotade med att ”en hel civilisation kommer att dö i natt” om inte Iran gick med på ett avtal. Bitcoinkursen rusar och är upp med över 5% 

En dryg timme innan tidsfristen löpte ut gick Trump med på vapenvilan som förhandlats fram av Pakistan. Iran har också accepterat förslaget om vapenvila och säger att USA har lidit ett ”förkrossande nederlag”, enligt CNN.

Följ Bitcoinkursen i realtid här 

”Ömsesidigt eldupphör”

Strax efter midnatt meddelade Trump att han går med på vapenvilan som förhandlats fram av Pakistan.

”Jag går med på att skjuta upp bombningarna och attackerna mot Iran under en period av två veckor. Detta kommer att vara ett ömsesidigt eldupphör”, skriver Trump.

Detta är enligt presidenten under förutsättning att Iran går med på en ”fullständig, omedelbar och säker öppning av Hormuzsundet”. Enligt presidenten har parterna ”kommit mycket långt i ett slutgiltigt avtal om långvarig fred med Iran och fred i Mellanöstern”.

”Nästan alla tidigare tvistepunkter har redan lösts mellan USA och Iran, men en tvåveckorsperiod kommer att möjliggöra att avtalet kan slutföras och undertecknas”, skriver Trump.

Följ Bitcoinkursen i realtid här 

”Förkrossande nederlag”

Iran säger enligt CNN att de har uppnått en stor seger och tvingat USA att acceptera deras tiopunktsplan, enligt ett uttalande från Irans högsta nationella säkerhetsråd.

”Fienden har, i sitt orättvisa, olagliga och kriminella krig mot den iranska nationen, lidit ett obestridligt, historiskt och förkrossande nederlag”, stod det i uttalandet.

Irans utrikesminister Abbas Araghchi säger att fartyg kommer att tillåtas passera genom Hormuzsundet under de kommande två veckorna under samordning från Irans militär.

– Investera i kryptovaluta på OKX för en trygg kryptobörs med mycket låga avgifter

Följ Oss På Sociala Media

Senaste uppdateringarna

– Investera i kryptovaluta på OKX för en trygg kryptobörs med mycket låga avgifter