fbpx

Crypto.com Stämmer Kunden Som Shoppat För Pengarna

Crypto.com har gjort ett dyrt misstag efter att av misstag återbetalat en australisk kvinna ett belopp som är mycket högre än hon förväntade sig. 

Kvinnan, baserad i Melbourne i Australien, begärde en återbetalning på 100 dollar från börsen i maj förra året, men fick 10 miljoner dollar, rapporterade Daily Mail. Crypto.com insåg inte felet förrän sju månader senare, under en revision i slutet av året.

Den expansiva Kryptobörsen med huvudkontor i Singapore har stämt kvinnan för att få tillbaka pengarna och informerade domstolen om att misstaget skedde för att ett kontonummer angavs i betalningsfältet, istället för det ursprungligen begärda beloppet, sade rapporten.

Men när Crypto.com insåg vad som hände hade de 10 miljonerna redan gått till en herrgård på flera miljoner dollar i Melbourne-förorten Craigieburn, komplett med hemmabio och gym.

Kvinnorna kommer inte undan lätt. En domare har nu enligt uppgift beordrat att deras egendom ska säljas och att börsens pengar ska betalas tillbaka.

Crypto.com grundades 2016 i Hong Kong och har över 50 miljoner aktiva användare, enligt företaget. Under förra året lade man bland annat 700 miljoner dollar på att köpa namnrättigheterna till Staples Center i Los Angeles och har även sponsrat Formel 1, PSG, NBA lag och UFC. 

– Läs vår Crypto.com recension för att få mer koll på den spännande kryptobörsen som bland annat erbjuder gratis Netflix och Spotify till sina större kunder –