Hilbert Group har lanserat en ny institutionell utlåningsverksamhet genom sin division Hilbert Finance. Dess nya Lending Desk är utformad för att ge institutionella investerare möjlighet att låna kapital med digitala tillgångar som säkerhet, samtidigt som professionella långivare kan tillhandahålla likviditet via samma riskhanterade utlåningsportfölj.

Satsningen är en viktig del av bolagets strategi att bygga ett komplett ekosystem för institutionella finansiella tjänster inom kryptosektorn.

Den nya utlåningsplattformen bygger på en gemensam låneportfölj med översäkrade lån. Institutionella kunder kan belåna sina kryptotillgångar och få lån utbetalda i stablecoins, medan kvalificerade investerare kan placera kapital i samma utlåningsportfölj och därigenom fungera som långivare. Hilbert Finance genererar intäkter genom räntenetton, struktureringsavgifter och löpande administration av kreditrelationer.

Enligt Hilbert är målet att skapa en säker och transparent kreditmarknad för digitala tillgångar, där riskhantering står i centrum. Samtliga lån är fullt säkerställda med kryptotillgångar, vilket ska minska kreditrisken och skapa större trygghet för både låntagare och kapitalgivare.

Lanseringen markerar nästa steg för Hilbert Finance, som introducerades tidigare i juli som koncernens nya affärsområde för institutionell kryptoutlåning, finansiell infrastruktur och framtida licensierade finansiella tjänster. Plattformen är byggd på den teknik som Hilbert förvärvade genom Nordark – grundat av Jonathan Granath – och skall på sikt erbjuda ett bredare utbud av reglerade finansiella produkter för institutionella kunder.

Bolagets vd Barnali Biswal beskriver den nya Lending Desk som ett viktigt steg i utvecklingen mot att bli en fullserviceleverantör av finansiella tjänster för digitala tillgångar. Ambitionen är att kombinera traditionell finans med blockkedjeteknik och erbjuda institutioner en säker och effektiv väg in på kryptomarknaden

Hilbert Group har ej lämnat in bokslut för 2025 ännu. För 2024 redovisade man en omsättning på 2 MSEK med ett resultat på – 15 MSEK. Det året hade bolaget 3 anställda som kostade i snitt nära 2 miljoner per år i lönekostnad. Bolaget är noterat på First North i Stockholm och har en värdering på drygt 550 miljoner kronor. Enligt pressmeddelande från bolaget ansökte Hilbert Finance om MiCA licens den 15:e Juli i år. Femton dagar efter att hela EU implementerat MiCA och bolag utan licens skulle tvingas lägga ner. I det pressmeddelandet kommunicerade man Hilbert Finance som ett dotterbolag till Hilbert Group. Nu kommunicerar man som att Hilbert Finans är ett affärsområde eller division. Såvitt vi ser finns inget dotterbolag registrerat ännu men kanske är det baserat på Malta där entreprenören bakom bland annat Nordark är baserad enligt LinkedIn.

Läs också: Hilbert Group utökar riktade emission nyhet från den 8:e Juli i år.

Följ Oss På Sociala Media

Senaste uppdateringarna