fbpx

Den 27 december delade ekonomen och den starka guldförespråkaren Peter Schiff på sociala medieplattformen X en starkt positiv syn på silver.

Schiff argumenterade för att makroekonomiska krafter och marknadsstruktur tyder på en rörelse över 100 dollar nästa år, även om uppgången inkluderar skarpa men tillfälliga nedgångar längs vägen.

Schiff sade:

Silver kan lätt dra tillbaka, men det är osannolikt att det kommer att komma i närheten av 50 dollar igen. Oavsett en potentiell korrigering bör priset bryta över 100 dollar nästa år. Den här gången är det annorlunda.

Han gjorde kommentarerna som svar på skepticism från Finance Guy, som varnade för att silvers rally i slutändan skulle kunna sluta i en skarp vändning. Samtidigt som han erkände potentialen för ytterligare uppsida, skrev kritikern:

”Jag kan definitivt se silver bryta 100 dollar och sedan korrigera tillbaka ner till 50 dollar. Jag håller med om att det är osannolikt att det går lägre än så. Jag skulle hellre köpa guld eller bitcoin som ett långsiktigt innehav än att spekulera i silver just nu.”

Schiff förstärkte sin optimistiska tes i ett annat X-inlägg genom att koppla silvers uppåtpotential till försämrade makroekonomiska förhållanden. Han förklarade: Recession är positiv för guld och silver eftersom den resulterar i större federala budgetunderskott, räntesänkningar, utökad kvantitativ lättnad (QE) (vilket betyder högre inflation) och en svagare dollar.

Följ Oss På Sociala Media

Senaste uppdateringarna