Coinbase aktien rusade 12% under tisdagen på att de säkrat MiCA licens. Den amerikanska jättebörsens aktie har gått ner i år men har stor potential att fortsätta uppåt med nya positiva regleringar i USA och nu en större satsning på EU.
Coinbase-aktien steg med över 12% på tisdagen, drivet av godkännande från europeiska myndigheter och ökande stöd från institutionella investerare, vilket gav näring åt förhoppningar om en bredare expansion av tokeniserade aktier.
Coinbase (NASDAQ: COIN) ledde S&P 500 på tisdagen och steg med mer än 12 % för att stänga på 344,82 dollar efter att ha nått 348,55 dollar – den högsta nivån sedan december.
Denna senaste uppgång drevs av en viktig regulatorisk milstolpe: Coinbase säkrade en MiCA-licens från Luxemburgs finanstillsynsmyndighet, vilket gjorde dem till den första amerikanska kryptobörsen som fick godkännande enligt EU:s nya regler för kryptotillgångar. MiCA-licensen gör det nu möjligt för Coinbase att erbjuda tjänster sömlöst i alla 27 EU-medlemsstater, vilket avsevärt utökar sin närvaro på den europeiska marknaden.
Institutionellt stöd stärker förtroendet
En annan drivkraft bakom tisdagens uppgång var förnyat institutionellt stöd. Cathie Woods Ark Invest utökade sin redan betydande COIN-position med 1 519 aktier, vilket innebär att innehaven uppgår till över 159 miljoner dollar – vilket motsvarar 7,82 % av de totala tillgångarna. Arks fortsatta förtroende ses allmänt som en positiv signal för både privat- och institutionella investerare.
Räkna med positiva effekter på svenska kryptobörserna Safello och Trijo (GreenMerc) som är noterade i Stockholm. När de säkrat MiCA licens lär vi se liknande positiv uppgång i dessa aktier. Samma sak med norska NBX och K33 så fort de säkrat licenser.
Just nu har Coinbase ett P/E tal på nära 60 och GreenMerc har 15,72 i P/E. Det svenska GreenMerc som driver både Trijo och NorthCrypto börserna har haft en väldig stark tillväxt under lönsamhet senaste året och aktien är som stark tillväxt under lönsamhet märkligt lågt värderad. Hela bolaget är bara värderat till 182 miljoner kronor med en omsättning på nära 400 miljoner bara under Q1 i år (upp från 122 msek året innan samma kvartal). Så i jämförelse med Coinbase framstår GreenMercs värdering som väldigt modest.
Coinbase aktien är också upp med cirka 39% i år emedan GreenMerc är upp 28% sedan årsskiftet och Safello är endast upp med 15%.
Följ Oss På Sociala Media
Senaste uppdateringarna